Bukareszt – co warto zobaczyć

12 rzeczy, które trzeba zobaczyć w Bukareszcie

Duża część Bukaresztu jest w budowie, ponieważ trwają prace nad nowym systemem metra. Wybraliśmy 12 miejsc, które warto odwiedzić, aby przekonać się, jak bardzo rumuńska stolica jest obecnie zmienna. Niektóre z tych atrakcji znajdują się na obrzeżach miasta i wymagają transportu, ale do wszystkich można dojechać środkami transportu publicznego.

1. Akademia Rumuńska. To tutaj zbiera się oficjalna elita intelektualna kraju, by dyskutować na najnowsze tematy z dziedziny nauki, filozofii i kultury. Budynek został zaprojektowany przez Nicolae Ghica-Bicaz, najsłynniejszego rumuńskiego architekta, i zbudowany pod koniec XIX wieku.

2. Narodowe Muzeum Sztuki. Muzeum posiada kolekcję 20 000 obrazów, rzeźb i przedmiotów dekoracyjnych. Ważna część zbiorów poświęcona jest mniejszościom rumuńskojęzycznym w krajach sąsiednich.

3. Panteon. Największy i najbardziej znany kościół w Rumunii znajduje się w centrum miasta. Budynek pochodzi z połowy XVII w., ale już od czasów rzymskich w tym miejscu znajdowała się kaplica.

4. Klasztor Stavropoleos. Klasztor ten pochodzi z XIII wieku. W skład kompleksu klasztornego wchodzi kilka kościołów i biblioteka. Jest to najstarszy i największy klasztor w kraju.

5. Budynek Parlamentu. Parlament znajduje się w samym sercu miasta. Budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Mario Belliniego i zbudowany w połowie XIX wieku. Fasada budynku została niedawno odnowiona.

6. Pałac Parlamentu. Pałac ten znajduje się w centrum miasta i został zbudowany w XIX wieku. Budynek jest typowym przykładem architektury barokowej.

7. Pomnik Zjednoczenia Rumunów. Pomnik znajduje się obok Parlamentu. Został wzniesiony dla upamiętnienia zjednoczenia dwóch głównych części Rumunii – Siedmiogrodu i Mołdawii – w jedno państwo.

8. Muzeum Rumuńskiego Chłopa. Muzeum to poświęcone jest historii życia wiejskiego w Rumunii i jego roli w kształtowaniu politycznej i kulturalnej historii kraju. Budynek znajduje się w pobliżu miasta Brăila, około 70 km na zachód od Bukaresztu.

9. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Katedra jest największym budynkiem sakralnym w mieście. Budynek pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Fasada budynku została zaprojektowana przez włoskiego architekta Giuseppe Mengoniego.

10. Rumuńskie Ateneum. Budynek Ateneum został ukończony w XIX wieku. Budynek ma dużą kopułę i wspaniałe wnętrze. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków w mieście.

11. Stare Miasto. Centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Stare Miasto dzieli się na Górne i Dolne Miasto. Stare Miasto to jedna z najstarszych części miasta, której początki sięgają wczesnego średniowiecza. Tutejsze ulice są wąskie i wybrukowane.

12. Katedra Matki Bożej. Katedra jest najbardziej znaczącym kościołem w mieście. Budowla pochodzi z końca XVIII wieku. Główna część budynku jest utrzymana w stylu neobarokowym. Kopuła katedry jest najwyższa w mieście.