Z czego wykonać meble łazienkowe?

Jeśli planujesz wykonanie szafek do swojej luksusowej łazienki, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki rodzaj materiału będzie najlepiej pasował do tego miejsca – może dobrym wyborem będzie płyta meblowa? W końcu chcesz, aby Twoja szafka pod umywalkę i inne szafki łazienkowe wyglądały pięknie i służyły przez długi czas. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym materiałom, z których wykonuje się szafki, kolumny i inne rodzaje szafek w łazience.

Natomiast zastosowanie litego drewna w łazience nada jej prawdziwie high-endowy charakter. W XXI wieku nastąpiło coś w rodzaju odrodzenia rzemiosła w projektowaniu wnętrz i to właśnie prostota pięknie rzeźbionego drewna sprawia, że jest ono tak pożądane w przypadku szafek łazienkowych. Nie żeby kiedykolwiek wyszło z mody. Drewno wykracza poza trendy, co sprawia, że jest to świetny wybór na dłuższą metę, jeśli nie jesteś osobą, która zamierza co pięć lat wymieniać łazienkę na nową.

Ponadto, drewniane szafki są niezwykle trwałe. Jak myślisz, dlaczego tak wiele wnętrz w stylu shabby chic i boho jest wypełnionych używanymi drewnianymi elementami, które często mają kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) lat? Jeśli kupujesz ręcznie rzeźbioną szafkę łazienkową na zamówienie, licz się z tym, że będziesz musiał zapłacić za kunszt wykonania.

Jednym z głównych problemów związanych z litym drewnem w łazience jest to, że pęcznieje ono i obniża się z czasem pod wpływem wilgoci i temperatury panującej w pomieszczeniu. Może to powodować pękanie farby lub, co gorsza, wypaczanie się mebli, jeśli nie wietrzysz ich regularnie po prysznicu (a powinieneś). Szafki i toaletki ze sklejki stanowią świetne rozwiązanie tego problemu.

Warstwy sklejki (dosłownie nazywane “warstwami”) to forniry drewniane, które zostały sklejone razem, a słoje drewna obrócone z jednej warstwy do drugiej. Dzięki temu pod wpływem wilgoci warstwy te poruszają się w różnych kierunkach – wzajemnie się przyciągając – co pozwala im znacznie lepiej zachować sztywność.

Do budowy szafek łazienkowych najlepsza jest sklejka z litego drewna liściastego o ścisłym uziarnieniu, dlatego należy szukać sklejki brzozowej, wiśniowej, topolowej, dębowej, tekowej lub orzechowej. Można również znaleźć sklejki, które zostały poddane specjalnej obróbce, aby były odporne na działanie wody, więc szukaj takich.

Obecnie niektóre z najpiękniejszych podstaw do wanien i innych szafek łazienkowych – zwłaszcza tych o minimalistycznej stylistyce – są wykonane z lakierowanej płyty MDF. Resztki drewna twardego i/lub miękkiego są rozkładane na włókna drzewne, a następnie mieszane z woskiem i żywicą w celu związania mieszaniny i formowane w arkusze, które można następnie stylizować na różne wzory mebli. Płyta MDF Hydrofuge jest używana w niektórych najbardziej ekskluzywnych szafkach łazienkowych, ponieważ jest odporna na działanie wody, a więc jest to naprawdę doskonały wybór.

Lakier na płycie MDF jest zazwyczaj wykonany z farby poliuretanowej i poliestrowej, która może być matowa, błyszcząca, metaliczna lub nawet z otwartymi porami, o wykończeniu przypominającym beton, co daje wszelkiego rodzaju potencjalne opcje projektowe. Luksusowe szafki z płyty MDF są lekkie, uniwersalne, łatwe w transporcie i – w rezultacie – niezwykle popularne wśród wymagających remontujących.